021-88245961
  • 021-88245961

داستان گویی به روش TPR

داستان گویی به روش  TPR

خواندن داستان برای خردسالان حتی از سنین پایین تاثیرات فوق العاده ای بر روی رشد آنها دارد . داستان خوانی باعث  افزایش قدرت تخیل وافزایش اعتماد به نفس کودک میشود و شخصیت کتابها میتوانند دوست و الگوی خوبی برای کودکان باشند. داستانگویی همچنین به تقویت دایره واژگان و زبان کودکان ، کمک شایانی میکند پس خواندن داستان به زبان دوم برای آنها به یادگیری و اشنایی با کلامات جدیدامریست ضروری .کودکان وحتی بزرگسالان با کمک داستان میتوانند استفاده از ساختار هایی که یادمیگیرند را به صورت واقعی  در کتاب ها ببینند. آموزشگاه زبان کودکان نیز در تسریع این آموزش امری مهم است.

در اینجا آموزشگاه زبان کوکی ،  شمارا با داستان خوانی به روش TPR اشنا میکنیم.

داستانگویی به این روش باید شامل یک ساختار عالی باشد : یک کاراکتر اصلی ، متن جذاب ، یک پایان زیبا و البته اموزش مطالب مورد نظر. به علاوه مدرس زبان دوم به روش TPR باید به خاطر داشته باشد که داستان برای اموزش معانی به کار میرود. پس یک داستان TPR  باید ترکیب خوبی از زبان مادری دانش اموز وزبان دوم باشد به خصوص برای سطح مبتدی و چون داستان ابزاری است برای اموزش معانی ، تکرار کلمات و جملات کلیدی و اجرای حرکات مربوط به انها رکن اصلی ست. گوینده داستان باید روی کلمات وجملات  کلیدی که میخواهد درکلاس تدریس کند تمرکز کند نه صرفا روی خود داستان و به این صورت این اموخته ها در حافطه بلند مدت حک خواهند شد.

برای شروع داستان خوانی در کلاس ابتدا یک داستان کل کلاس بخوانید.این داستان میتواند درباره هر چیزی باشد :داستان پری ها، داستا های ماجراجویانه ، ترسناک و یا کمدی . این داستان را با حرکت بسیار زیادی که تکرار میشوند تعریف کنید (که روش TPR نامیده میشود ) به طور مثال اگر کلمه مورد نظر اموزشتان " دیدن " است ، میتوانید داستانی را درباره پسرکی بسازید که به شهر جدیدی رفته است وچیزهای فوق العاده را میبیند (see)  را تعریف کنید. هربار که به کلمه (see) میرسید  به چشمانتان اشاره کنید و عمل دیدن را نشان دهید.

آموزش زبان کودک

به این ترتیب درتمام طول داستان باید اینکار را ادامه دهید . برای اینکه تنوع ایجاد کنید میتوانید یکبار از بچه ها بخواهید که انها به چشمان خود و دفعه بعد به چشم شما اشاره کنند. برای اینکه مطمئن شوید بچه ها مطلب را یادگرفته اند به جای چشم به  دست یا به شکمتان اشاره کنید وعکس العمل انها را ببینید وبه راحتی خواهید فهمید که چه کسی مطلب را متوجه نشده است.

شما میتوانید این پسرک را کاراکتر اصلی داستان های خود قرار دهید در این صورت ایجاد ارتباط کودکان با داستانها بیشتر میشود.

 

هدف ما آموزش همراه با لذت شما زبان آموزان است.