تقویت مهارت شنیداری

مهارت گوش دادن یا لیسنینگ زبان انگلیسی معمولا در دو جنبه بررسی می شود. گوش دادن به منظور درک کلی متن انگلیسی و شنیدار به منظور فهمیدن نکته های جزئی مثل یک اسم، تاریخ یا جواب کوتاه یک سوال. این سوال برای همه ی ما پیش می آید که چگونه باید مهارت شنیداری یا لیسنینگ را در حالت کلی تقویت کرد؟ 

برای تقویت مهارت لیسنینگ، باید در معرض زبان انگلیسی باشید یعنی حتی اگر تمرکز کامل بر روی شنیدن ندارید، فایل صوتی در ناخودآگاه شما تاثیر گذاشته و پس از مدتی اندک، پیشرفت قابل توجهی را در مهارت شنیداری خود شاهد خواهید بود. شرکت در سمینارها و و بینارهای انگلیسی، گوش دادن به آهنگ های انگلیسی زبان، شرکت در کلاس های بحث آزاد, دیدن فیلم و سریال یا مستندهای انگلیسی و همچنین گوش دادن به اخبار و فایل های صوتی زبان می توانند نقش به سزایی در تقویت لیسنینگ شما داشته باشند. البته فیلم و سریال ها بیشتر برای مهارت شنیداری شما کارامد هستند که علی رغم داشتن جلوه های بصری کم، دارای مکالمات انگلیسی بیشتری هستند تا شما در کمترین زمان ممکن، بیشترین ورودی صوتی مرتبط را دارا باشید.

شما با روش تمرینی لیسنینگ آموزشگاه کوکی، می توانید این مهارت را تا حد خوبی تقویت کنید. در ابتدا شما نیاز دارید که فایل های صوتی طبیعی متناسب با سطح خود را در اختیار داشته باشید. به این منظور، می توانید از سری کتاب های Tactics For Listening استفاده کنید. این سری کتاب ها که مختص پیشرفت مهارت لیسنینگ و شنیداری هستند، دارای سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته اند. شما با توجه به سطح زبانی خود می توانید کتاب مورد نظر خود را انتخاب کنید. حال، با در دست داشتن این فایل های صوتی، می بایست به آن ها گوش دهید و تمرین سوپر کوکی لیسنینگ را انجام دهید: 

تمرین سوپر کوکی لیسنینگ: 
1.قدم اول برای تقویت مهارت شنیداری این است که شما فایل صوتی را یک بار از ابتدا تا انتها با دقت کامل گوش بدهید و کلمات کلیدی آن را برای خود یادداشت کنید (برای یادگیری تکنیک های نکته برداری و انتخاب کلمات کلیدی در این جا کلیک کنید). سپس، با توجه به کلمات منتخب، سعی کنید متن فایل صوتی انگلیسی را به یاد بیارید و با خود بازگو کنید (از این طریق، می توانید مهارت گفتاری خود را نیز تقویت کنید.)

2.در قدم دوم برای بهبود مهارت شنیداری، شما می بایست فایل صوتی مورد نظر را با رها پخش و متوقف کنید و متن انگلیسی را عینا یادداشت کنید. این کار باعث می شود که شما به تک تک آوای انگلیسی، استرس تک جمله بهلهجههایمختلف توجه کنید. علاوه بر آن، جنبه ی جزئی مهارت شنیداری شما  تقویت می شود. در پایان امر نوشتن، قطعا قسمت هایی از متن شما، خالی است و تمام کلمات را نتوانستید بنویسید. این جاهای خالی به دو دسته تقسیم می شوند: 
الف: کلمه را بلد نبوده اید. یعنی مشکل از مهارت شنیداری شما نبوده، کلا معنی کلمه را نمی دانستید. 
ب: کلمه را بلد بوده اید، معنی آن را می دانستید اما در امر شنیدن آن ناتوان بوده اید.
جای خالی های نوع "ب" نقاط ضعف شما در بحث مهارت شنیداری هستند زیرا علی رغم بلد بودنشان، آن ها را نشنیده اید. 

3.قدم سوم و نهایی روند افزایش مهارت لیسنینگ که بسیار مهم و چالش بر انگیز هم هست، نیازمند یک دستگاه ضبط صداست. در این مرحله شما باید از روی متن انگلیسی که خود از روی فایل صوتی نوشته اید، با صدای بلند بخوانید و صدای خود را ضبط کنید. سپس صدای ضبط شده ی خود را با فایل صوتی مقایسه کنید. این قیاس، فرصت این را به شما می دهد تا تمامی اشتباهات خود را پیدا کنید و قدرت تلفظ، تشخیص کلمات و استرس کلمات را به دست آورید.


با این ترفند، شما می توانید در مدت کمتر از 2 ماه، مهارت شنیداری خود را به صورت قابل توجهی تقویت کنید.

هدف ما آموزش همراه با لذت شما زبان آموزان است.