آمادگی برای آزمون پی تی ای

در این مقاله از تیم تولید محتوای آموزشگاه کوکی گیشا، مراحل آماده سازی برای این آزمون مورد بررسی قرار می گیرد. با ما همراه باشید.


همانطور که مستحضر هستید، آزمون پی تی ای  PTE آکادمیک، آزمونی بین المللی است که امروزه در بسیاری از کشورهای جهان اعم از استرالیا، کانادا و بسیاری از کشورهای اروپایی جهت مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و ... مورد تایید است. آزمون پی تی ای در ایران برگزار نمی شود و جهت امتحان باید به یکی از کشورهای همسایه نظیر ترکیه، امارات، عراق و یا جمهوری آذربایجان سفر کرد. پیشنهاد تیم تخصصی پی تی ای آموزشگاه زبان کوکی گیشا، کشور ترکیه است. بدلیل نزدیکی با ایران، عدم نیاز به ویزا برای سفر و همچنین برخوردار بودن از سنترهای با کیفیت پی تی ای (pte)، کشور ترکیه به بهترین گزینه برای آزمون pte برای ایرانیان مبدل شده است. 


مراحل آماده سازی PTE عبارتند از:

۱. چارچوب امتحانی

۲. تصمیم گیری برای زمان امتحان PTE

۳. تهیه ی برنامه ی تحصیلی

۴. نکات عمومی امتحان دادن

۵. منابع

۶. ثبت نام آزمون پی تی ای

۷. رسیدن به سنتر امتحانی

۸. امتحان دادن

۹. زمانبندی

۱۰. بررسی های قبل از آزمون PTE

۱۱. اقدامات در حین امتحان PTE 

۱۲. استراحت کردن

۱۳. مشکلات غیرمنتظره در حین آزمون پی تی ای  

۱۴. پایان دادن به آزمون پی تی ای.

در طول این مقاله و مقاله بعدی به هر یک از این موارد به تفصیل پرداخته می شود:


۱. چارچوب امتحانی: اعتماد بنفس و راحتی شما قبل از امتحان پی تی ای در گرو دانستن چارچوب آزمون است که شامل موارد زیر است:
-زمان و طول امتحان: شامل زمان هر بخش آزمون PTE آکادمیک، که خود دربرگیرنده ی زمان پاسخ دادن به سوالات و زمان اختصاص داده شده است. 
-کمیت: چه تعداد سوال و چند بخش در آزمون وجود دارد؟
-شکل ظاهری: هر آیتم چگونه به روی صفحه نمایش شما ارائه می شود؟
-دستورالعملهای آزمون پی تی ای: برای هر بخش چه تمهیداتی باید اندیشیده شود و پاسخ ها چگونه ضبط می شوند؟
-انواع آیتم ها: چه مهارتهایی در یک بخش سنجیده می شودو نمره دهی آزمون پی تی ای چگونه است؟ 
۲. تصمیم گیری برای زمان امتحان: تنها موقعی می توانید زمان دقیقی را برای امتحان دادن مشخص کنید که نخست، در آزمون شبیه سازی یا ماک PTE نمره دلخواه خود را کسب کنید و یا اینکه از رسیدن به سطح مورد نیاز برای نمره ی خود رسیده اید. پس اگر بین‌ نمره ی آزمون ماک پی تی ای شما و نمره ای که برای آن تلاش می کنید فاصله وجود داشت، قبل از اقدام برای امتحان اصلی پی تی ای  PTE ، تمرین بیشتری کنید. 
۳. تهیه ی برنامه ی تحصیلی: قطعا برنامه ریزی برای خواندن پی تی ای PTE از اهمیت بالایی برخوردار است. به دلیل اینکه پروسه ی برنامه ریزی به زمان های خالی شخص بستگی دارد، نمی توان برنامه ی کلی برای آن در نظر گرفت. اما محتوای برنامه ریزی شما برای پی تی ای  PTE باید عناصر زیر را دارا باشد: 
-منابع مرتبط به آزمون، مانند دستورالعمل ها، متدهای امتحانی، رفتن به کلاسهای آمادگی پی تی ای، تمرین سوالات، و همچنین مطالعه ی کتاب پی تی ای که توسط آموزشگاه زبان کوکی گیشا تالیف شده است. 
-آشنایی با چارچوب امتحان با استفاده از منابع ذکر شده.
-انجام تمریناتی که در مقالات قبلی پیشنهاد شده است. 
-تهیه ی لیستی از بخش های مختلف آزمون.
-برنامه ریزی برای تقویت نقاط ضعف
۴.نکات عمومی برای دادن امتحان: 

-شب قبل از آزمون پی تی ای خواب کافی داشته باشید. درس خواندن تا لحظه ی آخر می تواند به استرس شما بیافزاید. 
-مطمئن شوید که مدارک و کارت شناسایی خود را به همراه دارید. 
-حواستان به تاخیر های اجتناب ناپذیر باشد. در برنامه ریزی خود برای رفتن به سنتر امتحانی زمان بیشتری را در نظر بگیرید.
-دستورالعمل ها و صورت مسئله های امتحان PTE را به دقت بخوانید. 
-در صورت امکان، قبل از شروع صداهای ضبط شده به سوالات و گزینه ها نگاهی بیندازید. 
-وقت خود را صرف یک سوال خاص نکنید.
-همواره متمرکز باشید، هیچ مشکلی ندارد اگر جوابی را فراموش کردید. به روند رو به رشد خود در امتحان ادامه دهید. 
-زمانی را برای بررسی نهایی پاسخ هایتان اختصاص دهید، زیرا در آزمون PTE راه برگشتی به سوال قبل وجود ندارد. 
۵. منابع PTE: کتابی که توسط شایان بهجتی، مدیر آموزشگاه زبان کوکی گیشا در رابطه با صفر تا صد امتحان پی تی ای نوشته شده است، به حدی کامل است و همه ی جنبه های آزمون پی تی ای PTE را پوشش داده است که شما به هیچ کتاب یا مرجع آموزشی دیگری نیاز نخواهید داشت. 
۶. ثبت نام و برنامه ریزی برای شرکت در آزمون PTE : برای ثبت نام و رزرو امتحان PTE، وارد سایت رسمی پی تی ای به آدرس www.pearsonpte.com شوید و امتحان خود را رزرو کنید. اما نخست، شما باید حساب کاربری خود را در صفحه ی اصلی ایجاد کنید و به این منظور، می بایست اطلاعاتی از خود را که اعم از شماره شناسنامه، شماره پاسپورت و غیره است را در دسترس داشته باشید‌. پس از ثبت نام، به شما نام کاربری و رمز عبوری داده خواهد شد تا با استفاده از آن، برای نهایی کردن ثبت نام خود اقدام کنید. این مورد را در نظر داشته باشید که اگر برای ۲۴ ساعت آینده آزمون خود را رزرو کنید، ۲۵٪ به مبلغ کل آزمون افزوده می گردد.

۷. رسیدن به مرکز (سنتر) امتحانی: حتما نیم ساعت قبل از شروع آزمون پی تی ای PTE در سنتر حضور داشته باشید تا زمان کافی برای ارائه مدارک و دنبال کردن دستورالعمل ها داشته باشید و همچنین به فضا عادت کنید. به محض اینکه به سنتر آزمون رسیدید، باید سراغ قسمت پذیرش بروید و جزییات خود را که شامل ارائه کارت شناسایی و ثبت اثر انگشت است نزد مسئول پذیرش آزمون تکمیل کنید.
-مدارک مورد نیاز: از شما خواسته می شود تا یک کارت شناسایی معتبر و منقضی نشده ارائه دهید. آی دی مورد نیاز به فراخور منطقه و جزییات تفاوت دارد. 
-اثر انگشت: بعلت امنیت بالای سنترهای آزمون پی تی ای، اثر انگشت هر متقاضی جمع آوری می گردد. بعلاوه، عکسبرداری، امضا و اسکن کف دست هم از متقاضیان گرفته می شود. 
-قوانین و مقررات: قبل از ورود به اتاق آزمون، از شما خواسته می شود تا قوانین آزمون PTE آکادمیک را با دقت خوانده و آن را تایید کنید. از این قوانین می توان به عدم تکثیر سوالات نام برد. اینکار علاوه بر پیگرد قانونی، محرومیت از آزمون نیز به همراه دارد. در ادامه ی امتحان مجددا این قوانین به شما یادآوری خواهد شد. تخطی از قوانین منجر به اخراج شما از سنتر یا عدم صدور مجوز برای شرکت در آزمون PTE می شود و نتیجه آزمون "غیبت" ثبت می گردد و در ازای آن هیچ وجهی مسترد نمی شود. ورود هرگونه وسیله ی شخصی اعم از گوشی موبایل، کت، ساعت مچی، کیف پول، دستگاه پخش موسیقی و غیره به محل امتحان اکیدا ممنوع بوده و اگر وسیله ای به همراه دارید، می توانید به قسمت "امانات" تحویل دهید. همچنین مسئول امتحان به هر داوطلب یک تخته و خودکار مخصوص برای یادداشت برداری حین امتحان می دهد. به یاد داشته باشید که هرگونه یادداشت برداری قبل از امتحان ممنوع می باشد.

 

به هفت مورد دیگر نیز در مقاله بعدی به تفصیل پرداخته می شود.

 

هدف ما آموزش همراه با لذت شما زبان آموزان است.