پی تی ای یا آیلتس


آیا به امتحانی بین المللی برای مهاجرت یا تحصیل در خارج از کشور فکر می کنید، اما از اینکه در کدام امتحان پی تی ای یا آیلتس شرکت کنید مردد هستید؟ این مقاله از تیم تولید محتوای آموزشگاه زبان کوکی گیشا از شما می خواهد سوالاتی از خود بپرسید که تعیین می کند که آزمون آیلتس برای شما مناسب تر است یا آزمون PTE.
لازم به ذکر است که دوره های PTE و کلاس های آیلتس هر دو بصورت تخصصی در آموزشگاه زبان کوکی واقع در منطقه ۲ گیشا برگزار می گردد.

 

کدام امتحان را باید بگذرانم؟ آزمون آیلتس یا پی تی ای؟
بیایید تصور کنیم شما برای اقامت دائم در استرالیا هدف گذاری کرده اید و نیاز به گذراندن آزمون بین المللی انگلیسی دارید. 
شما ممکن است آزمون PTE آکادمیک را انتخاب کنید چون روی کاغذ آسانتر از آزمون آیلتس است. پس شما تصمیم به رزرو آزمون پی تی ای گرفته و در امتحان شرکت می کنید. پس از ۴۸ ساعت نتایج آزمون PTE روی سایت قرار می گیرد و چیزی که می بینید شما را شوکه می‌ کند:
Listening= 89 | Reading=86 | Speaking=59 | Writing=90
(این نمرات واقعی هستند و از یک داوطلبِ متعجب آزمون پی تی ای گرفته شده اند)


چطور این اتفاق می افتد؟ نمرات لیسنینگ و رایتینگ و ریدینگ شما تقریبا کامل است اما نمره ی اسپیکینگ PTE شما در قیاس با سایر مهارت ها، فاجعه است. 
اولین فکری که در ذهن شما خطور می کند یک اشتباه تکنیکی است. ممکن است میکروفون شما خراب باشد. در این شرایط معمولا داوطلبین تست PTE درخواست امتحان مجدد دارند. پیشنهاد آموزشگاه زبان کوکی گیشا این است که این کار را انجام ندهید. با انجام این کار، شما موظف می شوید تا برای آزمون اسپیکینگ پی تی ای، مبلغ هنگفتی پرداخت کنید و سپس باید با همان کامپیوتر قبلی امتحان دهید که طبعا نتیجه آن هم تفاوتی نمی کند. پس اعتراض و درخواست آزمون پی تی ای مجدد، اسراف در وقت و هزینه ی شماست.
پس اگر مشکل تکنیکی نباشد، پس مشکل کجاست؟

 

آموزشگاه زبان کوکی واقع در منطقه دو تهران، گیشا، توصیه می کند این سه کار را برای انتخاب بین آزمون آیلتس و پی تی ای انجام دهید.

۱. به سایت WWW.PTEPRACTICE.COM رفته و آزمون ماک پی تی ای دهید. 
نهاد پیرسون نهاد سازمان یافته ای است. این نهاد هزینه ی شما را صرف PTE نمی کند. به همین دلیل است که به شما "آزمون ماک PTE" را ارائه می دهد که دقیقا همان الگوهای امتحان اصلی پی تی ای را دنبال می کند. به عبارت دیگر، نمره ای که در آزمون ماک می گیرید تقریبا با نمره ی آزمون پی تی ای برابری می کند. قیمت آزمون ماک pte تقریبا یکدهم قیمت
خود آزمون پی تی ای است. پس حتما توصیه می‌شود تا قبل از آزمون پی تی ای، تست ماک pte را فراموش نکنید تا با اینکار عملکردتان مشخص شود.

۲. نتایج آزمون ماک خود را آنالیز کنید.
بعضی اوقات درک اینکه نمرات آزمون
PTE واقعا نشانگر عملکرد واقعی شماست یا خیر، به شدت راحت است. بعنوان مثال برای فرد دارای نمرات کارنامه PTE که در بالا ارائه شد، پی تی ای توصیه نمی شود. این شخص اگرچه از دانش عمومی زبان بالایی برخوردار است، اما نکات تلفظی و اسپیکینگ این داوطلب با معیار های نمره دهی PTEهمخوانی ندارد. آزمون پی تی ای روی بحث تلفظ بسیار جدی است.
مهم نیست که گرامر و دستور زبان یا دایره لغت شما در چه سطحی است، اگر لهجه ی شما به لهجه ی بومی (native-speakers) نزدیک نباشد، در بخش اسپیکینگ PTE نمره ی قابل قبولی نخواهید گرفت. 

۳. نمره ی بخش writing شما چگونه است؟
داوطلب صاحب کارنامه ی بالا بهتر است که به آزمون IELTS روی بیاورد، بخصوص اگر آزمون آیلتس جنرال برایش مقدور باشد؛ زیرا از آیلتس آکادمیک به مراتب آسان تر است. دلیل اصلی برای اینکه این فرد باید امتحان آیلتس را امتحان کند این است که نمره ی writing او عالی است. 
مشکل اصلی با آزمون آیلتس، قسمت writing آن به شمار می رود. درست مانند PTE که روی مبحث speaking حساسیت به خرج می دهد. اگر دستور زبان، دایره لغت و قدرت نوشتاری شما محدود است، تصمیم گیری سخت و دشوار می شود.

امیدواریم این مقاله از تیم تولید محتوای آموزشگاه زبان کوکی گیشا مورد استفاده شما همراهان همیشگی واقع شده باشد.

 

 

هدف ما آموزش همراه با لذت شما زبان آموزان است.