021-88245961
  • 021-88245961

فواید انگلیسی فکر کردن

چرا فکر کردن به زبان انگلیسی مهم است؟

اگر کسی برای یادگیری زبان جدیدی اقدام کند ، برای تقویت و پیشرفت در مراحل مختلف پروسه ی یادگیری، حتی در سطوح ابتدایی ، لازم است علاوه بر تقویت کلامی خود در زبان جدید ، فکر کردن در آن زبان را به تدریج تمرین کند و آن را جدی بگیرد .

فکر کردن به انگلیسی :
انسان ها به زبان های مختلفی در نقاط مختلف جهان صحبت می کنند . زبان اول بخشی از شخصیت و طرز رفتار افراد را به خود اختصاص می دهد . زبان نه تنها وسیله ای برای برقراری ارتباط با افراد دیگر است ، بله راهی برای شکل گیری افکار در ذهن بشر نیز می باشد و انسان در طول دوران کودکی که در حال تکمیل کردن فرآیند یادگیری زبان اول خود است ، به طور ناخودآگاه فکر کردن به زبان اول را نیز فرا می گیرد.
حال اگر کسی برای یادگیری زبان جدیدی اقدام کند ، برای تقویت و پیشرفت در مراحل مختلف پروسه ی یادگیری ، حتی در سطوح ابتدایی ، لازم است علاوه بر تقویت کلامی  ، فکر کردن به زبان را به تدریج تمرین کند وآن را جدی بگیرد .


چرا فکر کردن به انگلیسی مهم است؟
تمرین فکر کردن به زبان دیگر به چند دلیل حایز اهمیت است. بسیاری از زبان آموزان چه در سطح ابتدایی و چه در سطح متوسطه یا گاهی حتی پیشرفته، به هنگام استفاده از زبان جدید در صحبت کردن یا نوشتن از روش ترجمه کردن و انتقال لغات و جملات از زبان اول خود به زبان دیگر استفاده می کنند! 


 که این روش، ترجمه، با اشکالاتی روبروست :
1. از مهم ترین اشکالاتی که ترجمه از زبان اول به زبان دیگر ایجاد می کند، تفاوت ساختار جملات، عبارات، افعال و ... بین دو زبان مبدا و مقصد است و این تفاوت ساختاری باعث می شود که زبان آموز در استفاده از زبان دیگر، برای طبیعی و روان صحبت کردن با مشکل روبرو شود.
2. یکی دیگر از اشکالاتی که با روش ترجمه مطرح است، وقت گیر بودن ترجمه و در نتیجه کندتر شدن صحبت و استفاده از زبان جدید است. زبان آموز اگر بخواهد هربار کلمات و جملات را از زبان مبدا خود به زبان مقصد ترجمه کند، نه تنها از نظر دستوری اشتباهاتی خواهد داشت، بلکه با مکث های اضافی یا طولانی و گاهی آزاردهنده ای همراه خواهد بود. 
فکر کردن را چگونه تمرین کنیم؟
فکر کردن به زبان جدید، به طور تدریجی فرا گرفته می شود و گرچه عمل غیرممکنی نیست ، اما نیازمند تمرین و تکرار است و بهتر است با قدم های کوچک اما تاثیرگذار در این راه شروع شود که در اینجا به بعضی از آنها می پردازیم :


1. یاد آوری کلماتی که یاد گرفته ایم و فکر کردن به آنها (مناسب برای سطوح ابتدایی):
از همان شروع ساعات روز ، سعی می کنیم به کلماتی که قبلا یا اخیرا یاد گرفته ایم و یا حتی بارها سر کلاس یا در خانه تکرار کرده ایم، فکر کنیم  . مانند : اتاق خواب، آینه، مسواک، لباس، کفش، آشپزخانه، صبحانه و ...
سپس می توانیم در طول روز در خانه یا بیرون از خانه، لغاتی را که به تازگی یاد گرفته ایم یا با معادل انگلیسی آنها آشنا شده ایم ، مجددا در ذهن خود تکرار کنیم و به آنها فکر کنیم .
فکر کردن به لغاتی که ممکن است در بیرون از خانه با آنها سر و کله داشته باشیم می توانند برای گسترش ظرفیت ذهنی ما و استفاده در صحبت کردن و نوشتن با موضوعات مختلف، مفید باشند. مانند: مدرسه، دفتر کار، بیمارستان، شغل، همکار، معلم، ماشین، جاده و ...


2. فکر کردن با ساختن جملات کامل:
می توانیم اتفاقات و حالاتی که در طول روز با آن ها روبرو هستیم در ساختار درست زبان انگلیسی به صورت جمله های کامل هرچند کوتاه و ساده، در ذهن تکرار و تمرین کنیم تا کم کم عمل فکر کردن به زبان جدید را به صورت ناخودآگاه در ذهن خود شکل دهیم و تقویت کنیم.
این تمرین شامل توضیح اتفاقات و همچنین بیان حالت ها یا توصیف است.
مثال:
من دارم حاضر می شوم .
مادرم در حال مطالعه است .
این خیابان بسیار شلوغ است .
میز کار همکار من مرتب است .
این رستوران غذاهای بسیار خوشمزه ای دارد . 
برادرم هر روز به گلها آب می دهد .


3. مجموعه ی جملات کاربردی و پرتکرار در موقعیت های مختلفی که شاید روزانه با آنها سر و کار داریم را به زبان انگلیسی و با فکر کردن به آنها و تجسم موقعیت ها، تمرین کنیم .
مثال: هنگام خرید در یک فروشگاه لباس یا سفارش یک قهوه در یک کشور انگلیسی زبان چه باید گفت؟
- اتاق پرو کجاست؟
- این کت سایز بزرگتری دارد؟
- با پول نقد حساب می کنم.
و
- من یک قهوه ی ساده می خواهم.
- لطفا قهوه ام بدون شکر باشد .
...

این تمرین اگر مداوم باشد ، در ناخود آگاه ذهن به تدریج شکل می گیرد و تمرین و تکرار آن باعث تقویت ذهن برای استفاده ی سریع از این جملات و عبارات در موقعیت های واقعی زندگی می شود . به عبارت دیگر، با تمرین کافی و لازم، دیگر احتیاجی به ترجمه نخواهد بود.


4. داستان یا خاطره گویی، اما در ذهن! (سطوح متوسطه و پیشرفته)
در این تمرین، بدون اضطراب و عجله ای که ممکن است در یک موقعیت واقعی به هنگام تعریف یک داستان یا خاطره برای افراد مخاطب داشته باشیم ، می توانیم اتفاقات یک داستان یا خاطره را به زبان انگلیسی برای خود تعریف کنیم و در ذهن تمرین کنیم .

نویسنده : شادان شریعتی
مدرس زبان انگلیسی اموزشگاه زبان کوکی