نحوه نمره دهی در آزمون PTE

در مقالات گذشته از دپارتمان PTE (پی تی ای) تیم تولید محتوای آموزشگاه کوکی گیشا واقع در منطقه دو تهران (دسترسی به محله های امیر آباد، ستارخان، کارگر و سعادت آباد) پیرامون نحوه ی برگزاری این امتحان و همچنین ارائه مختصر توضیحی راجع به تصحیح پاسخ برگ تست PTE (پی تی ای) آزمون بین المللی PTE (پی تی ای) سخن به میان آمد. در این قسمت بر آنیم تا به طور مفصل به نحوه نمره دهی توسط سیستم کامپیوتری آزمون PTE (پی تی ای) بپردازیم.
 
به دلیل اینکه تمام رویه های آزمون، اعم از آمادگی برای آزمون PTE (پی تی ای رزرو تست PTE (پی تی ای) و همچنین برگزاری امتحان PTE(پی تی ای) و تصحیح آن بدون کوچکترین دخالتی توسط نیروهای انسانی و یا به عبارت دیگر توسط کامپیوتر انجام می شود، برخی از مسائل همانند نحوه ی نمره دهی و معیارهای آن بر داوطلبین آزمون PTE (پی تی ای) پوشیده است. در حقیقت در آزمون آکادمیک PTE (پی تی ای)  دو نوع نمره دهی وجود دارد: 
1. Partial credit یا نمره دهی قسمت بندی شده: این نوع از نمره دهی برای آیتم هایی مانند read aloud و summarize written text و آیتم هایی از این قبیل اعمال می شود. در حقیقت این نوع از نمره دهی، به صورت هوشمندانه ای انجام شده تا در بخش هایی که پاسخ ها صرفا درست یا صرفا غلط نیست توسط سیستم سازماندهی شده ای سنجیده شود.
2. Correct or incorrect: این نوع نمره دهی در آیتم هایی مانند آیتم های گزینه دار بخش های listening و reading و همچنین آیتم هایی مانند answer short question وجود دارد. روال تصحیح چنین بخش هایی به این صورت است که پاسخ های صحیح در سیستم ثبت شده اند و هر پاسخی به غیر از این پاسخ های معرفی شده در سیستم، نادرست میباشد. 
 
همچنین لازم به ذکر است که برخی از آیتم های پی تی ای، مانند reading: multiple choice multiple answer،highlight incorrect words  وlistening: multiple choice multiple answers به دلیل دارا بودن چندین گزینه و چندین جواب صحیح همزمان، نمره ی منفی دارند. نمره ی منفی به شکلی است که در ازای هر جواب نادرست، یک جواب درست از بین می رود. گفتنی است که حداقل نمره در هر آیتم صفر بوده و داشتن نمره ی منفی به این معنا نیست که نمره ی شما منفی خواهد شد.
 
انواع نمره در کارنامه PTE (پی تی ای): 
1. نمره ی کل یا overall score که نمایانگر میانگین نمرات مهارت های اصلی زبانی یعنی listening, reading, writing و speaking است. برخی از مراکز آموزشی و دانشگاه ها ملاک پذیرش را نمره ی کل قرار میدهند، در حالیکه تاکید برخی دیگر نمره مشخصی از each skill یا هر مهارت به صورت جداگانه است..
2. نمره ی enabling skills یا مهارت های اصلی: همانطور که در بالا گفته شد، میانگین این نمرات، نمره ی کل را تشکیل میدهند. این نمرات عبارتند از نحوه ی عملکرد شما در چهار مهارت زبان که در آزمون PTE (پی تی ای) برخلاف آزمون آیلتس به صورت متصل به هم سنجیده می شوند.
3. نمره ی communicative skills: این نمرات شامل شش بخش از گرامر گرفته تا نحوه ی نوشتار می باشد که در نمره ی کلی شما تاثیری ندارند و صرفا برای اطلاع شما از عملکردتان در این مهارت ها ارائه می شوند.
 
 
هدف ما آموزش به همراه لذت شما زبان آموزان است.

09371179293
  • 09371179293