معرفی ایتم های PTE

   همانطور که در بخش های معرفی آزمون PTE از دپارتمان PTE آموزشگاه زبان کوکی واقع در منطقه دو تهران گیشا خواندید، آزمون پی تی ای (PTE) از بسیاری از جهات با سایر آزمون های بین المللی مانند آیلتس و تافل کاملا متفاوت است. آزمون پی تی ای (PTE) آیتم ها و ساختاری کاملا منحصر بفرد دارد که در هیچ یک از امتحانات GREFCETOEFLIELTS و غیره چنین ساختاری یافت نمیشود. اولین و مهمترین تفاوتی که در این آزمون یافت می شود، سنجیدن همزمان مهارت های اصلی زبانی که شامل: listeningreadingwritingspeaking است. بعنوان مثال در بخش نخست که read aloud نام دارد، از شما خواسته میشود تا پس از ۴۰ ثانیه زمانی که به شما اختصاص می یابد که مختص مرور متن است، به مدت ۴۰ ثانیه آن متن که یک پاراگراف سه الی چهار خطی است را با صدای رسا و روان بخوانید. به این وسیله، هم مهارت خوانش (reading) و هم مهارت (speaking) شما سنجیده میشود. 


در کل امتحان PTE شامل ۲۰ آیتم مختلف است که خود در سه بخش گنجانده میشوند. بخش اول، سنجش مهارت های speaking و writing است و ۸ آیتم دارد، اما قبل از این بخش و در اولین قدم برای آزمون پی تی ای، معرفی شخصی یا personal introduction می باشد. در این بخش از شما خواسته می شود تا درباره ی خود اطلاعاتی ارائه کنید. شما ۲۵ ثانیه وقت برای جمع بندی افکار خود خواهید داشت و پس از آن می بایست برای مدت ۳۰ ثانیه پاسخ خود را ضبط کنید. جالب است بدانید که این آیتم در آزمون پی تی ای (PTE) آکادمیک نمره دهی نمی شود. در هر آیتم شما تنها یکبار اجازه ضبط پاسخ خود را دارید.


در نخستین آیتم از امتحان PTE، همانطور که در بالا گفته شد، شما با یک پاراگراف سه الی پنج خطه مواجه خواهید شد که read aloud نام دارد. در این بخش شما باید از روی متن نوشته شده با صدای رسا و روان بخوانید. 

 

در آیتم بعدی آزمون پی تی ای که repeat sentence نامیده میشود، همانگونه که از اسمش پیداست، پس از پخش شدن یه جمله توسط کامپیوتر، شما باید عینا آنرا پس از اتمام جمله تکرار کنید. 

 

Describe image آیتم بعدی PTE است که در آن شما با چند عکس متفاوت از جمله انواع جدول ها و چرخه ها مواجه میشوید و طبق استاندارد های تعریف شده در امتحان پی تی ای، که توسط دپارتمان PTE آموزشگاه کوکی واقع در منطقه دو تهران گیشا به تفصیل از آن صحبت شده و شرح داده شده است، باید آن تصویر را توصیف کنید. 


آیتم دیگر آزمون، که به گفته ی بسیاری از داوطلبین که به مراکز آزمون PTE مراجعه کرده اند، یکی از چالش برانگیزترین بخش های قسمت speaking می باشد، retell lecture نام دارد. در این آیتم داوطلب PTE می بایست به سخنرانی ۶۰ الی ۹۰ ثانیه ای پیرامون موضوعات مختلف گوش کند و سپس با استفاده از الگوها و روش های پیشنهادی و تست شده توسط دپارتمان PTE آموزشگاه کوکی (واقع در منطقه ۲ تهران: محله های گیشا، امیرآباد، سعادت آباد و ستارخان) آن قسمت از سخنرانی رادر زمان محدود و مشخصی بیان کنند. 


آیتم بعدی که به نسبت سایر آیتم های PTE آسانتر تلقی می شود، answer short question نام دارد. در این بخش شما با سوالات کوتاهی بر می خورید که باید به آنها در قالب یک یا دو کلمه پاسخ دهید. خوب است بدانید برای پاسخ به سوالات این آیتم از سری بخش های PTE، تنها چهار ثانیه زمان دارید.بعلاوه، از بخش اول آزمون پی تی ای تا انتهای این قسمت، 30 الی 35 دقیقه زمان خواهید داشت تا پاسخ های خود را ثبت کنید.


دو آیتم بعدی PTE، جزو مهارت های نوشتاری یا writing به شمار میروند. Summarize written text و write essay. در بخش swt یا summarize written text متنی با ۱۵۰ کلمه داده می شود و داوطلب PTE باید آن متن را فقط و فقط در قالب یک جمله خلاصه کند. اگر جمله بیش از یک نقطه داشته باشد، به این معنیست که بیش از یک جمله داشته و نمره ی آن سوال به داوطلب تعلق نمی گیرد. هر سوال این آیتم ده قیقه زمان دارد.


در بخش write essay که به عقیده بسیاری از مدرسین پی تی ای، آیتمی بسیار حیاتی برای تعیین نمره ی overall پی تی ای می باشد و در نمره دهی آزمون پی تی ای بسیار موثر است، شما باید یک الی دو متن ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه ای، بسته به چیدمان آیتم ها در هر آزمون نوشته و ثبت کنید. از لحاظ موضوع و ساختار و چیدمان، متن شما مشخصاتی دقیقا مانند ویژگیهای writing آزمون آیلتس را داراست، با این تفاوت که در امتحان آیلتس به شما ۴۰ دقیقه زمان برای نوشتن رایتینگ داده میشود و در آزمون پی تی ای این زمان به نصف این مقدار، یعنی ۲۰ دقیقه کاهش پیدا می کند. تدریس تخصصی رایتینگ توسط مدرسین برجسته ی پی تی ای در آموزشگاه کوکی واقع در منطقه دو تهران (گیشا) و با بررسی خط به خط متنی که در بخش رایتینگ باید نوشته شود، این قسمت از آزمون PTE را برای شما آسان می کنیم. 


با اتمام بخش رایتینگ PTE و با شروع قسمت ریدینگ پی تی ای، به آیتم Multiple choice, single answer خواهیم رسید. دو الی سه سوال از این بخش در آزمون پی تی ای وجود دارد. شما باید پس از خواندن متنی حدودا ۱۵۰ کلمه ای، از بین گزینه ها تنها یک گزینه را انتخاب کنید. 


پس از این آیتم ، سوالات بخش multiple choice, choose multiple answers نشان داده خواهد شد که از این بخش هم دو الی سه سوال در امتحان خواهد بود. متنی با ۲۰۰ الی ۲۵۰ کلمه (طولانی تر از آیتم قبل) ظاهر میشود. چندین گزینه کنار متن وجود دارد که بیش از یک جواب صحیح را داراست.

این بخش از آزمون پی تی ای دارای نمره منفی می باشد، به این صورت که با هر پاسخ نادرست، یک پاسخ درست از بین میرود. 


آیتم جذاب دیگر قسمت reading پی تی ای، reorder paragraph است. در این بخش چندین پاراگراف که از لحاظ ترتیب بهم ریخته شده اند را مشاهده می کنید. به ازای هر جفت پاراگرافی که مرتب میکنید، یک‌نمره ی مثبت دریافت خواهید کرد. نحوه چیدن پاراگراف ها نیز از نکاتی پیروی می کند که به دلیل تفصیل نکات، در دوره ی تخصصی PTE آموزشگاه زبان کوکی گیشا به این نکات پرداخته می شود.


آیتم جذاب دیگر آزمون پی تی ای Reading: fill in the blanks است. از این آیتم ۴ الی ۵ سوال در امتحان خواهد آمد و به این صورت است که از بین چندین گزینه پایین صفحه، باید گزینه ی صحیح را انتخاب کرده و با drag کردن آن در جای خالی مناسب، آن را تکمیل کنید. تعداد کلمات در این آیتم از جاهای خالی بیشتر است.

 

تفاوت این بخش با بخش بعدی که reading & writing: fill in the blanks نام دارد در این است که کلمات بصورت drag انتخاب نمیشوند و در لیست drop-down قرار دارند. از میان گزینه ها، باید درست ترین گزینه انتخاب شود (از لحاظ بار معنایی و ...). این بخش آخرین آیتم قسمت ریدینگ پی تی ای است.


گفتنی است که قسمت ریدینگ پی تی ای ۳۲ الی ۴۱ دقیقه وقت را برای پاسخگویی به سوالات این بخش به شما اختصاص می دهد.


قسمت لیسنینگ پی تی ای با آیتم summarize spoken text آغاز می شود. این آیتم بسیار به retell lecture شباهت دارد، با این تفاوت که خلاصه ی متن خوانده شده باید تایپ شود. این آیتم تنها بخش از listening پی تی ای است که بصورت جدا زمانبندی می شود و برای هر سوال، ۱۰ دقیقه در نطر گرفته شده است. شایان ذکر است که در این بخش از امتحان PTE، دو الی سه سوال خواهد آمد.

 

همانند بخش ریدینگ پی تی ای، در این قسمت هم آیتمی به نام multiple choicemultiple answers وجود دارد و دو الی سه سوال برای این بخش اختصاص یافته است. 


از دیگر آیتم های listening میتوان به fill in the blanks اشاره کرد. در این بخش که نیازمند درکی قوی از مهارت شنیداری زبان است، متنی پیش روی شماست که در اواسط متن چندین جای خالی وجود دارد. پس از اینکه متن توسط کامپیوتر خوانده شد، جای خالی را با دیکته صحیح پر کنید. دو الی سه سوال از این دست در امتحان PTE خواهد بود. 

 

پیدا کردن خلاصه ی مناسب یا highlight correct summary ممکن است بسیار چالش برانگیز باشد، اما با متود های درک مطلب پی تی ای آموزشگاه زبان کوکی گیشا، با این سوال هیچ مشکلی نخواهید داشت. چندین گزینه حاوی خلاصه هایی ظاهر خواهند شد و شما باید با توجه به متن خوانده شده توسط کامپیوتر، خلاصه صحیح از آن لیسنینگ را برگزینید‌. این بخش هم دو الی سه سوال در آزمون PTE خواهد داشت.


یکی دیگر از بخش هایی که با آیتمی از ریدینگ هم اسم است، multiple choicechoose single answer می باشد. این بار پس از پخش شدن صدای کامپیوتر، تنها یک گزینه صحیح را انتخاب کرده و ثبت می کنید. دو الی سه سوال از این قبیل در آزمون پی تی ای خواهند بود.


بخش متفاوتی از PTE که کمتر کسی از آن شنیده است، select missing word نام دارد. سخنرانی ای راجع به موضوعی خاص پخش میشود که انتهای متن سخنرانی توسط صدای بوقی طولانی پوشیده شده است. وظیفه شما این است که پایان سخنرانی را پیش بینی کنید (با توجه به معنا، بار معنایی و ...). این آیتم PTE نیز دو الی سه سوال را داراست. 


بخش highlight incorrect words بخش بعدی امتحان PTE می باشد. دو الی سه سوالی که از این بخش در امتحان می آید، بر اهمیت این آزمون دلالت دارد. متنی پیش روی شماست و کامپیوتر آن را می خواند. در خلال خواندن متن، کامپیوتر از قصد چند کلمه را بصورت اشتباه می خواند. شما باید آن کلماتی که اشتباه بیان شده را یافته و هایلایت کنید. سپس آیکون next را زده وبه آخرین آیتم امتحان پی تی ای که write from dictation است وارد شوید.

 

سه الی چهار wfd در آزمون PTE خواهید داشت که بسیار مانند repeat sentence است، با این تفاوت که شما می بایست جمله ای را که میشنوید عینا و با دیکته صحیح تایپ کنید. پس از این آیتم، آزمون پی تی ای شما به اتمام رسیده و شما باید مرکز آزمون را ترک کنید. به بخش listening نیز از لحاظ زمانی 23 الی 28 دقیقه تایم تعلق میگیرد.

 

ناگفته نماند که پس از بخش دوم آزمون یعنی بخش ریدینگ، سیستم به شما ده دقیقه وقت استراحت می دهد که استفاده از آن اختیاری می باشد.


با دپارتمان pte آموزشگاه کوکی گیشا همراه شوید تا با زیر و بم آزمون پی تی ای آشنا شوید و نمره مورد نظر خود را به راحتی کسب کنید.

 

هدف ما آموزش همراه با لذت زبان آموزان است.

 

09371179293
  • 09371179293