فواید انگلیسی فکر کردن

چرا فکر کردن به زبان انگلیسی مهم است؟

اگر کسی برای یادگیری زبان جدیدی اقدام کند، برای تقویت و پیشرفت در مراحل مختلف پروسه ی یادگیری، حتی در سطوح ابتدایی،  لازم است علاوه بر تقویت کلامی خود در زبان جدید،  فکر کردن در آن زبان را به تدریج تمرین کند و آن را جدی بگیرد.

فکر کردن به انگلیسی :
انسان ها به زبان های مختلفی در نقاط مختلف جهان صحبت می کنند. زبان اول بخشی از شخصیت و طرز رفتار افراد را به خود اختصاص می دهد. زبان نه تنها وسیله ای برای برقراری ارتباط با افراد دیگر است، بلکه راهی برای شکل گیری افکار در ذهن بشر نیز می باشد و انسان در طول دوران کودکی که در حال تکمیل کردن فرآیند یادگیری زبان اول خود است، به طور ناخودآگاه فکر کردن به زبان اول را نیز فرا می گیرد.
حال اگر کسی برای یادگیری زبان جدیدی اقدام کند، برای تقویت و پیشرفت در مراحل مختلف پروسه ی یادگیری، حتی در سطوح ابتدایی،  لازم است علاوه بر تقویت کلامی، فکر کردن به زبان را به تدریج تمرین کند و آن را جدی بگیرد.


چرا فکر کردن به انگلیسی مهم است؟
تمرین فکر کردن به زبان دیگر به چند دلیل حایز اهمیت است. بسیاری از زبان آموزان چه در سطح ابتدایی و چه در سطح متوسطه یا گاهی حتی پیشرفته، به هنگام استفاده از زبان جدید در صحبت کردن یا نوشتن از روش ترجمه کردن و انتقال لغات و جملات از زبان اول خود به زبان دیگر استفاده می کنند! 


 که این روش، ترجمه، با اشکالاتی روبروست :
1. از مهم ترین اشکالاتی که ترجمه از زبان اول به زبان دیگر ایجاد می کند، تفاوت ساختار جملات، عبارات، افعال و ... بین دو زبان مبدا و مقصد است و این تفاوت ساختاری باعث می شود که زبان آموز در استفاده از زبان دیگر، برای طبیعی و روان صحبت کردن با مشکل روبرو شود.
2. یکی دیگر از اشکالاتی که با روش ترجمه مطرح است، وقت گیر بودن ترجمه و در نتیجه کندتر شدن صحبت و استفاده از زبان جدید است. زبان آموز اگر بخواهد هربار کلمات و جملات را از زبان مبدا خود به زبان مقصد ترجمه کند، نه تنها از نظر دستوری اشتباهاتی خواهد داشت، بلکه با مکث های اضافی یا طولانی و گاهی آزاردهنده ای همراه خواهد بود. 
فکر کردن را چگونه تمرین کنیم؟
فکر کردن به زبان جدید، به طور تدریجی فرا گرفته می شود و گرچه عمل غیرممکنی نیست،  اما نیازمند تمرین و تکرار است و بهتر است با قدم های کوچک اما تاثیرگذار در این راه شروع شود که در اینجا به بعضی از آنها می پردازیم :


1. یاد آوری کلماتی که یاد گرفته ایم و فکر کردن به آنها (مناسب برای سطوح ابتدایی):
از همان شروع ساعات روز،  سعی می کنیم به کلماتی که قبلا یا اخیرا یاد گرفته ایم و یا حتی بارها سر کلاس یا در خانه تکرار کرده ایم، فکر کنیم. مانند : اتاق خواب، آینه، مسواک، لباس، کفش، آشپزخانه، صبحانه و ...
سپس می توانیم در طول روز در خانه یا بیرون از خانه، لغاتی را که به تازگی یاد گرفته ایم یا با معادل انگلیسی آنها آشنا شده ایم، مجددا در ذهن خود تکرار کنیم و به آنها فکر کنیم. 
فکر کردن به لغاتی که ممکن است در بیرون از خانه با آنها سر و کله داشته باشیم می توانند برای گسترش ظرفیت ذهنی ما و استفاده در صحبت کردن و نوشتن با موضوعات مختلف، مفید باشند. مانند: مدرسه، دفتر کار، بیمارستان، شغل، همکار، معلم، ماشین، جاده و ...


2. فکر کردن با ساختن جملات کامل:
می توانیم اتفاقات و حالاتی که در طول روز با آن ها روبرو هستیم در ساختار درست زبان انگلیسی به صورت جمله های کامل هرچند کوتاه و ساده، در ذهن تکرار و تمرین کنیم تا کم کم عمل فکر کردن به زبان جدید را به صورت ناخودآگاه در ذهن خود شکل دهیم و تقویت کنیم.
این تمرین شامل توضیح اتفاقات و همچنین بیان حالت ها یا توصیف است.
مثال:
من دارم حاضر می شوم .
مادرم در حال مطالعه است .
این خیابان بسیار شلوغ است .
میز کار همکار من مرتب است .
این رستوران غذاهای بسیار خوشمزه ای دارد . 
برادرم هر روز به گلها آب می دهد .


3. مجموعه ی جملات کاربردی و پرتکرار در موقعیت های مختلفی که شاید روزانه با آنها سر و کار داریم را به زبان انگلیسی و با فکر کردن به آنها و تجسم موقعیت ها، تمرین کنیم.
مثال: هنگام خرید در یک فروشگاه لباس یا سفارش یک قهوه در یک کشور انگلیسی زبان چه باید گفت؟
- اتاق پرو کجاست؟
- این کت سایز بزرگتری دارد؟
- با پول نقد حساب می کنم.
و
- من یک قهوه ی ساده می خواهم.
- لطفا قهوه ام بدون شکر باشد.
...

این تمرین اگر مداوم باشد، در ناخود آگاه ذهن به تدریج شکل می گیرد و تمرین و تکرار آن باعث تقویت ذهن برای استفاده ی سریع از این جملات و عبارات در موقعیت های واقعی زندگی می شود. به عبارت دیگر، با تمرین کافی و لازم، دیگر احتیاجی به ترجمه نخواهد بود.


4. داستان یا خاطره گویی، اما در ذهن! (سطوح متوسطه و پیشرفته)
در این تمرین، بدون اضطراب و عجله ای که ممکن است در یک موقعیت واقعی به هنگام تعریف یک داستان یا خاطره برای افراد مخاطب داشته باشیم، می توانیم اتفاقات یک داستان یا خاطره را به زبان انگلیسی برای خود تعریف کنیم و در ذهن تمرین کنیم.

نویسنده : شادان شریعتی
مدرس زبان انگلیسی اموزشگاه زبان کوکی

 

شاید مقاله های زیر براتون جالب باشه

راحت ترین روش های یادگیری لغات زبان انگلیسی 

یادگیری زبان انگلیسی به کمک فیلم (پارت دوم )

چگونه لیسنینگ خود را تقویت کنیم ؟

یادگیری زبان انگلیسی با گوش دادن به موسیقی

تشخیص نقش کلمات انگلیسی

دوره ریشه شناسی لغات انگلیسی استاد شایان بهجتی