دانستن زبان آذری برای ترکیه ای

آیا برای یادگیری زبان ترکی استانبولی باید پیش زمینه ی زبان آذری داشته باشیم؟

خیلی از افراد به اشتباه زبان آذری را پیش نیازی برای یادگیری زبان استانبولی می دانند. این در حالیست که بخش قابل توجهی از گویش و زبان ترکی استانبولی را افراد غیر ترک زبان تشکیل می دهند.

مثل این است که بگوییم آیا برای فراگیری زبان اسپانیایی باید آرژانتینی را از قبل بدانیم؟ مسلما خیر.

زبان و ادبیات ترکی استانبولی در حال حاضر در بسیاری از کشورها مانند ایران،عربستان، مصر، روسیه، آلمان و ... به عنوان رشته ی دانشگاهی در حال تدریس می باشد.

با توجه به زبان رسمی کشورهای مذکور نتیجه می گیریم آموزش زبان ترکی استانبولی به عنوان یک زبان خارجی، بدون در نظر گرفتن زبان بومی کشورها برای اقصی نقاط جهان طراحی شده است که این امر باید انگیزه فارسی زبانان را دو چندان کند.

 

 

امتیاز یادگیری زبان ترکی استانبولی برای ایرانیان فارسی زبان :

یکی از ویژگی های مشابه دو کشور ایران و ترکیه، ادبیاتی غنی است که به شدت از یکدیگر تاثیر پذیرفته اند و از آنجایی که مهمترین فاکتور ادبیات هر کشور، زبان آن ملت است، پس قطعا این تاثیر پذیری در زبان فارسی و ترکی نیز اتفاق افتاده است.

طبق مطالعات در زبان ترکی استانبولی غریب به 8 هزار لغت فارسی وجود دارد که وارد زبان ترکی استانبولی شده است. مسلما این امر به صورت انعکاسی بوده و کلماتی نیز هستند که از زبان ترکی در فارسی جای گرفته باشند.

برای مثال:

خارق العاده : harikulade

لطیف : latif

امتیاز یادگیری زبان ترکی استانبولی برای ایرانیان آذری زبان:

همانطور که می دانید مجموعه زبان های ترکی تبار شامل 35 زبان می باشد که مسلما ترکی آذری یکی از مهمترین اعضای این مجموعه است. هر 35 عضو این مجموعه ریشه ای مشترک دارند که اگر بر خلاف این بود نمی توانستند در یک مجموعه قرار بگیرند. پس مدعیانی که می گویند زبان ترکی آذری و ترکی استانبولی کاملا جدای از هم هستند سخت در اشتباهند. این دو زبان نه به صورت کامل از هم جدا و نه 100% شبیه به هم هستند. همانطور که لغات مشابهی از فارسی در زبان استانبولی وجود دارد، لغات مشابه بی شماری نیز بین آذری و استانبولی در جریان است که تلفط آن توسط گویش وران هر دو زبان گاه متفاوت و گاه یکسان می باشد. پس نتیجه می گیریم با توجه به هم خانواده بودن این دو زبان، یادگیری زبان استانبولی می تواند برای آذری زبانان راحت تر باشد. 

 

 

هشدار به آذری زبان ها :

آذری زبان های عزیز !

استقلال زبان آذری را حفظ کنید و از جمله ی "ترکی استانبولی مثل آذریه" استفاده نکنید. 

هر زبانی فردیت منحصر به خود را دارد و به هیچ عنوان برابری در زبان ها وجود ندارد.

مردم ترکیه تلاش افراد غیر ترک زبان برای یادگیری و صحبت کردن به زبان کشورشان را (بدون اغراق) می پرستند. و به همین اندازه رفتار کسانی را که زبان رسمی ترکیه را با دیگر کشورها برابر می دانند و با اعتماد به نفس با گویش های زبانی خود، به  ترکی استانبولی صحبت می کنند، بی احترامی می دانند.

پس عبارت "من آذری هستم و نیازی به یادگیری ترکی استانبولی ندارم" به الطبع نمی تواند صحیح باشد.

 

هدف ما آموزش همراه با لذت زبان آموزان است.