یادگیری زبان فرانسه

 می خواهید یاد بگیرید که چگونه فرانسوی صحبت کنید؟

 Très bien!!                                                                                    

 میلیون‌ها زبان آموز در اقصی نقاط جهان در حال یادگیری زبان فرانسه هستند. پس شما در گروه بزرگی قرار گرفته اید و می توانید از چیزی که در ذهن شماست سریعتر شروع به مکالمه زبان فرانسوی کنید. در حقیقت با روش مکالمه از روز اول که توسط آموزشگاه کوکی گیشا تولید و برنامه‌ریزی شده است، می توانید هر چه سریعتر به زبان فرانسه مکالمه کنید.

 بله، بعضی از جنبه های زبان فرانسه می تواند دشوار باشد، درست مانند همه زبان های دیگر. اما برای اکثر بخش ها فرانسه زبان آسانی برای یادگیری است.

 به عنوان مثال چندین تن از زبان آموزان آموزشگاه زبان کوکی گیشا به مدرک B2 در زبان فرانسه تنها یک سال پس از شروع زبان فرانسه نائل شدند و هم اکنون در حال آماده سازی برای گذراندن دوره های C هستند.

 چرا شما این کار را انجام ندهید؟

 در این مقاله می خواهیم هشت مرحله را با شما در میان بگذاریم تا با رعایت این هشت مرحله، زبان آموز بتواند به زبان فرانسه صحبت کند. شما می توانید در هر سطحی از زبان فرانسه که هستید از این مراحل استفاده کنید و فرانسه خود را تقویت کنید. پس این مراحل را دنبال کنید تا معجزه آموزش زبان فرانسه توسط آموزشگاه کوکی گیشا به چشم ببینید.

 

مرحله 1: عاشق زبان فرانسه شوید.

نکته کلیدی و مهمترین عامل در مکالمه و یادگیری فرانسوی چیست؟ بدون شک عشق.

فرانسه زبان عشاق است و برای تکلم به هر زبانی شما باید عاشق آن زبان باشید یا حداقل دلیل خوبی برای ادامه یادگیری آن زبان پیدا کنید. حتی وقتی که یادگیری به جاهای باریک می کشد و دشوار می شود.

"چرا"ی بزرگ شما برای یادگیری زبان فرانسه شما را همواره با انگیزه نگه می دارد تا در طول فراز و نشیب‌های آموزش یک زبان جدید به شما قوت و نیرو ببخشد. این "چرا" عاملی خواهد بود که ناامید و دلسرد از یادگیری زبان فرانسه یا زبان انگلیسی یا زبان دیگری نشوید. در زیر دلایلی برای دل بستن به زبان فرانسه ذکر شده است:

 •  جهانگردی: فرانسه در بیش از ۲۵ کشور دنیا زبان رسمی است و در بسیاری از کشورهای دیگر به صورت گسترده صحبت می شود.
 • ارتباط برقرارکردن یا مکالمه با افراد فرانسوی زبان.
 • برای خواندن کتاب های کلاسیک فرانسوی مانند آثار ویکتور هوگو، امیل زولا، الکساندردوما و گوستاو فلوبر
 • برای ارتباط با بومی های فرانسوی زبان.
 • برای دیدگاه بهتری نسبت به جامعه و فرهنگ فرانسوی.

بنابراین توضیحات، دلیل شما برای یادگیری زبان فرانسه چیست؟ دلیل شخصی و منطقی خود را برای یادگیری زبان فرانسه پیدا کنید و آن را به عنوان انگیزه در طول یادگیری خود قرار دهید.

 

 مرحله 2: یک فرانسه کوچک در خانه خود بسازید.

تحقیقات و زبان شناسی نشان داده است که بهترین راه برای آموزش یک زبان جدید، قرار گرفتن در معرض آن زبان است؛ پس وقتی که توسط زبان فرانسوی محاصره شوید به طبع زودتر به آن زبان صحبت می کنید. اما برای این کار شما صرفا لازم نیست در فرانسه زندگی کنید! در حقیقت شما می توانید در هر جایی که زندگی می کنید خودتان را با زبان فرانسه محاصره کنید.

 آموزشگاه کوکی گیشا به این منظور برای پیشرفت توانایی در زبان فرانسه به شما چند پیشنهاد می‌دهد:

 • نخست این که زبان گوشی خود را به فرانسوی تغییر دهید و حتی با زبان کامپیوتر خود این کار را تکرار کنید.
 • دوم اینکه در شهر یا محل زندگی خود به دنبال کسانی که به زبان فرانسه مسلط هستند بگردید. بیشتر شهرهای جهان چه کوچک باشند چه بزرگ، گروهی از فرانسوی زبان ها را دارا هستند.  قطعا نزدیک شما هم فرانسوی‌ زبان هایی پیدا می شوند.
 • سوم اینکه شما باید برای اینکار زیرنویس را فعال کنید و به یادگیری خود سرعت ببخشید.
 • چهارم اینکه فایل های صوتی و رادیو و پادکست های فرانسوی گوش دهید. شما می‌توانید به وسیله شنیدن به آهنگ های فرانسوی خیلی چیزها از زبان فرانسه بیاموزید.

 مرحله 3:  کتاب و دفترچه یادداشت مربوط به کلمات و اصطلاحات فرانسوی خودتان را داشته باشید. یادگیری شما خیلی سریع تر خواهد شد اگر کلمات و عبارات مرتبط به زندگی خود را به فرانسوی یاد بگیرید. به علاوه وقتی که مکالمه ای در شرایط واقعیِ زندگی به زبان فرانسوی دارید قادر خواهید بود تا راجع به خودتان صحبت کنید. در این قسمت کلمات و اصطلاحات فرانسوی مرتبط به هر شخص آمده است. آموزشگاه کوکی گیشا پیشنهاد می کند که دفتر کلمات و عبارات خودتان را با این موضوعات و سر برگ ها شروع کنید:

 • “Je viens de [your home country]” (I’m from [your home country])
 • “Dans mon temps libre, j’aime [your favourite activities]” (In my spare time, I like [your favourite activities])
 • “Je veux apprendre le français parce que [your reasons for learning French]” (I want to learn French because [your reasons for learning French])
 • “Je suis [occupation]” (I’m a [your occupation])
 • Any other interesting information about yourself (Have you learned any other languages? Travelled to unusual places?)

مرحله ۴:  قبول کنید که درابتدای یادگیری لازم نیست کامل و بدون غلط فرانسه صحبت بکنید.

اگر تا به حال به زبان خارجی و بلند و در جمع صحبت نکردید این مسئله ممکن است برای شما در ابتدا کمی خجالت آور باشد. این مسئله در مورد زبان فرانسه هم صدق می کند. فرانسه آوا هایی دارد که در انگلیسی و فارسی وجود ندارند. وقتی که شما در زندگی تان تنها به یک زبان صحبت کردید، شکل دادن به لبها و زبان خود به شیوه ای جدید به منظور ایجاد آواهای غیر آشنا می تواند عجیب باشد. برخی از زبان آموزان از این مسئله بی انگیزه می شوند و از اشتباه کردن خجالت زده و سرخورده خواهند شد، اما راه درست این است که این ترس را کنار گذاشته و حتی مواقعی که می‌دانید تلفظ شما غلط است صحبت کنید. با این روش خیلی سریعتر فرانسه را یاد می گیرید.                                                                                                                                                                                                                

 

مرحله 5: با استفاده از ترفندهای آموزش به رویه آموزش زبان فرانسه خود سرعت ببخشید. میانبرهایی برای یادگیری زبان فرانسه وجود دارند که شامل: به خاطر سپردن واژگان فرانسه و عبارات فرانسوی با استفاده از فلش کارت های مجازی توسط وب سایت ANKI که رایگان است و به شما اجازه می دهد فلش کارت خودتان را داشته باشید. همچنین می توانید جلسات آموزشی خودتان را به قسمت های ۲۵ دقیقه ای تقسیم کنید. این امر به شما تمرکز بیشتری میدهد و در زمان کوتاهتر بازدهی بهتری خواهید داشت.

 

مرحله ۶ :مکالمه های واقعی با فرانسوی زبان های بومی داشته باشید. موثر ترین راه یادگیری زبان، حرف زدن از همان روز اول است. این امر زمانی درست است که مکالمه های شما با فرانسوی زبان های بومی باشد.

کجا می توان فرانسوی‌زبان های بومی پیدا کرد؟

این کار واقعا آسان است، مهم نیست کجا زندگی می کنید، شما می توانید به راحتی هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین کسانی را پیدا کنید که با آنها به زبان فرانسوی ارتباط برقرار کنید.

برای مثال به سایت های زیر دقت کنید:

 • italki  : این سایت اولین جایی است که برای پیدا کردن فرانسوی‌زبان ها به آنجا مراجعه می شود. شما می توانید کسانی را پیدا کنید که در ازای یاد گرفتن زبان خاصی به آنها زبان خود را یاد بدهید، یا به عبارت دیگر دانش زبانی خود را معاوضه کنید. قسمت اعظمی از این سایت به صورت رایگان و درسنامه های این سایت به صورت ارزان در اختیار شما قرار می گیرد.
 • Meetup.com : بیشتر سایت های اصلی برای فرانسوی زبان ها یا زبان آموزان فرانسوی ملاقاتی را ترتیب می‌دهد که این سایت یکی از آن سایت هاست.
 • CouchSurfing : این هم سایت دیگری برای ملاقات فرانسوی زبان ها و همچنین مسافرین و توریست های سراسر دنیا در کشورتان است.
 • HelloTalk : این برنامه رایگان مخصوص گوشی موبایل به شما کمک می کند تا مکالمه کنندگان به زبان فرانسه را که در حین یادگیری زبان بومی شما هستند را پیدا کنید.

مرحله 7: از رابطه‌ های مکالمه ای برای مکالمه های طبیعی بیشتر استفاده کنید. مکالمه کردن چیزی فراتر از رد و بدل کردن حقایق خام است 

اگربه این شکل باشد، مکالمه بسیار خسته کننده می شود. در چنین جهانی مکالمه با یک همکار اینگونه پیش می‌رود:

 • سلام آخر هفته ات چگونه بود؟
 • خوب بود.
 • اما آخر هفته من خوب نبود.
 • اوه!

 همانطور که می بینید چنین مکالمه بسیار خسته کننده است. قطعاً شما در زبان بومی خود به این شکل صحبت نمی‌کنید. برعکس شما مایل هستید تا اطلاعات بیشتری را توسط عبارات منتقل کنید تا مودب بودن خود و همچنین اطلاعات بیشتری را انتقال دهید.

 • به عبارت دیگر در مکالمه بالا می شود با عباراتی همچون: "ممنون از اینکه سوال پرسیدید"، "شما چطور"، "حقیقتا"، "راستش را بخواهید" و غیره مکالمه را بست بدهید. یادگیری این رابط ها در مکالمه شما را به متکلم بهتری تبدیل می کند.

مرحله ۸:  روی جنبه‌های آسان فرانسوی تمرکز کنید.

فرانسوی آسان تر یا سخت تر از هر زبان دیگری نیست بلکه با آنها متفاوت است. هر موقع که احساس کردید انگیزه لازم را از دست داده اید به این فکر کنید که فرانسه هم آسانی های خودش را دارد به دلیل:

 •  نبود حروف بزرگ در برخی از اقسام جمله
 • زبان فرانسه زبان موزیکال و آهنگی نیست، درست بر خلاف زبان های آفریقایی و برخی از زبان های آسیایی.
 •  وجود کلمات مشترک بسیار زیاد با انگلیسی به دلیل در هم آمیختگی پیشینه زبانی این دو زبان.
 •  استفاده از حروف الفبای لاتین
 •  داشتن فقط دو جنس در شمارش اشیا، برخلاف آلمانی که سه جنس دارد.

 

 این نکته را به یاد داشته باشید که در زمان یادگیری مکالمه ی فرانسوی، نکات سختِ زبانی آنچنان هم بد نیستند!

Bon courage!

هدف ما آموزش همراه با لذت زبان آموزان است.