چگونه لیسنینگ خود را تقویت کنیم ؟

بار دیگر به عنوان یک مدرس زبان، چالش برانگیز و نسبتا سخت بودن یادگیری مهارت شنیداری را تایید می کنم. اما این به این معنا نیست که زود تسلیم این مسیر شویم و برای تقویت گوش های خودمان تمرین و تلاش نکنیم...  با چند ترفند جادویی برای تقویت لیسنینگ با ما همراه باشید.

مقدمه ای بر کابوس listening :
مهارت شنیداری
هم در آموزش توسط مدرس زبان و هم در یادگیری توسط زبان آموزان همیشه یکی از مسایل چالش برانگیز است و یکی از دلایل این چالش بزرگ، توقعات بالا و گاها غیرمعقول مدرسان زبان و همچنین خود زبان آموزان است.

یک معلم نباید از زبان آموزان خود انتظار داشته باشد که با شنیدن فایل های صوتی آموزشی (که اکثرا توسط افرادی ضبط و آماده شده اند که زبان انگلیسی زبان اول آنهاست (native تمام متن فایل را با تمام جزییات و کلمات جدید و نا آشنا متوجه شوند). البته گاهی زبان آموزان این توقعات اشتباه را از خود دارند و چون گاهی ممکن است در فهم قسمت هایی از فایل صوتی با مشکل مواجه شوند، خیلی سریع ناامید می شوند و دست از تمرین برمی دارند.
یادگیری زبان در تمام مراحل و برای تمام مهارت ها به صبر، تلاش، تکرار، تمرین و قدم هایی کوچک اما مفید و کاربردی نیاز دارد. مهارت شنیداری هم از این قضیه مستثنی نیست.
توقعات بالا و اشتباه مدرسان زبان و همچنین زبان آموزان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله :


-عدم آشنایی کافی معلم زبان از سطح زبان آموزان خود و ناآگاهی از مطالبی که زبان آموزان در گذشته یاد گرفته اند.
-عدم اطلاع زبان آموز از سطح زبان لازم و کافی برای شنیدن فایل صوتی و انتخاب پادکست ها یا دیگر فایل های صوتی که با سطح زبانی زبان آموز هماهنگی ندارد و بسیار سخت تر است.
- عدم آشنایی معلم زبان با راه هایی که چالش شنیداری را برای زبان آموزان ساده تر کند.
بار دیگر به عنوان یک مدرس زبان، چالش برانگیز و نسبتا سخت بودن یادگیری مهارت شنیداری را تایید می کنم.


اما این به این معنا نیست که زود تسلیم این مسیر شویم و برای تقویت گوش های خودمان تمرین و تلاش نکنیم...
چرا که مهارت شنیداری نه تنها به دلیل فهم صحبت های مخاطب یا کسی که به زبان انگلیسی صحبت می کند، بلکه به خاطر تاثیر تقویت این مهارت در بهتر کردن مهارت گفتاری از اهمیت بالایی برخوردار است.
در پست های آینده بیشتر درباره ی این مهارت و مسایل مربوط به آن (قدم های کوچک اما مفید و درست، انتخاب اشتباه فایل های صوتی و تاثیر مهارت شنیداری در بهبود صحبت به زبان انگلیسی) صحبت خواهیم کرد.
شادان شریعتی
مدرس زبان انگلیسی اموزشگاه زبان کوکی

شاید از مقاله های زیر هم خوشتون بیاد 

پکیج ایلتس استاد شایان بهجتی

اموزش انلاین ایلتس

بهترین روش ها برای یادگیری لغت زبان انگلیسی

دوره ریشه شناسی لغات انگلیسی استاد شایان بهجتی