آموزش زبان به کودکان با بازی

همانطور که قبلا اشاره کرده بودیم بازی یکی از تاثیرگذارترین راه ها برای یادگیری به خصوص یادگیری زبان دوم است.

مطمئنا یادگیری نگارش کلمات به زبان مادری کار سختی است چه برسد به زبان دوم اما می دانید که می توان با حداقل امکانات و صرف کمی خلاقیت این یادگیری را جذاب کرد به گونه ای که خود کودکان مشتاق یادگیری باشند؟

برای اشنایی هرچه بیشتر شما عزیزان آموزشگاه زبان کودکان کوکی در اینجا به تعدادی از این بازی ها می پردازد.

 

   1.A jump-rope spelling game

هدف این بازی اموزش املای کلمات با استفاده از همزمان بازی و هجی کردن درست آنهاست لوازم مورد نیاز این بازی :

1. طناب بازی

2 .کلمات مورد نظر

شروع بازی به اینگونه است ابتداکلمات مورد نظر را انتخاب کرده و بعد از چندبار خواندن و نوشتن کلمات از کودک خود بخواهید که طناب را برداشته و با  هربار طناب زدن،کلمه گفته شده را هجی کند.

این بازی :

1. باعث تحرک کودک می شود وبه سلامت کودک کمک بسیاری می کند

2.  نیمکره راست و چپ مغز را فعال می کند

3.  روشی است اسان برای به خاطر سپردن اموخته ها ازطریق کدگذاری

4.  یکی از اساسی ترین نیاز های کودکان (بازی با والدین )را تامین می کند

آموزش زبان با بازی

2. Word dice game

برای اسان کردن و لذت بخش کردن یادگیری روش های مختلفی وجود دارد یکی از این روش ها استفاده ازحافظه بصری است. تحقیقات نشان داده است که بیش از 70 درصد از اموخته ها وتجربیات ما از طریق چشم ما به دست می ایند به طور مثال وقتی شما کتابی می خوانید که درآن صفحه عکسی وجود دارد مطمئنا مطالب ان صفحه در ذهن شما حک خواهد شد (کد گذاری) ویا اگر داستانی را بشنوید و یک تصویر برایش بسازید یاد اوری ان بسیار راحت تر خواهد بود.

دومین اموزشی که برای شما در نظر گرفته ایم بازی با تاس و کلمات است که با استفاده از همین کدگذاری و استفاده از حافظه بصری به یادگیری کودکان و بزرگسالان کمک شایانی می کند.

این بازی برای اموزش و تمرین ساختار های دستوری و جمله سازی است اما مسلما با کمی تغییر می توان برای اموزش مطالب دیگر نیز استفاده کرد (ریاضی،علوم و ...)

حتما برای شما هم پیش امده که برای جمله سازی به مشکل بخورید. افعال را فراموش کنید و ساختارهای متفاوت را با هم اشتباه بگیرید پس این بازی مناسب شماست.

 ابتدا با توجه به نیازتان برای یادگیری (ساختار ها ،زمان ها و یا جمله سازی )کلمات مورد نظر را انتخاب و روی گسترده مکعب بنویسید. حتی می توانید از چندتاس( یکی برای افعال،دیگری برای کلمات پرسشی و دیگری برای فاعل ها )استفاده کنید بعد گسترده را بسته و به شکل تاس در اورده و ان را بیاندازید. با این روش به راحتی می توانید جملات و داستانهای خود را بسازید.

با این کار علاوه بر تقویت مهارت دست ورزی کودک خودمی توانید استعداد های او را در زمینه های مختلف بسنجید، یادگیری را برای او لذت بخش کنید، به او می اموزید که روش های مختلفی را برای یادگیریش به کارگیرد و دراخر ساعات خوشی را در کنار هم سپری کنید.     

   آموزش زبان کودک با حروف

 

 

هدف ما آموزش همراه با لذت شما زبان آموزان است.